Ako vybrať lezecké chyty a štruktúry?

Lezenie na stene je vzrušujúcim dobrodružstvom, no ak chcete mať skutočný zážitok, je rozhodujúce správne si vybrať lezecké chyty. Tieto tipy vám pomôžu pri výbere a inštalácii, aby ste dosiahli bezpečné a pútavé lezecké trasy.

Keď vyberáte prvé lezecké chyty, mali by ste zvážiť niekoľko dôležitých vecí:

1. Rôznorodosť typov úchopu

Získajte dobrú variabilitu rôznych druhov úchopov. Uistite sa, že máte dosť madieľ na rozcvičenie či štartovanie alebo topovanie ciest, pridajte aj lišty, obliny a dierky na vytvorenie náročných a zaujímavých trás, ktoré vám pomôžu zdokonaliť vaše lezecké zručnosti. Skúste siahnuť aj po lezeckých štruktúrach, ktoré vedia svojou trojrozmernosťou úplne spestriť podmienku na vašej stene. 

lezecke_panely_steny_drevene_brutale_bouldrovka_40_244x230cm_5

Brutal bouldrovka 40° z našej ponuky.

Základné rozdelenie chytov

Lezecké chyty prichádzajú v rôznych tvaroch a dizajnoch, pričom každý slúži na špecifický účel pri tvorbe rozmanitých lezeckých trás. Tu sú najbežnejšie typy, na ktoré narazíte:

Madlá (Jugs):  

Veľké a pohodlné chyty, sú ideálnym východiskovým bodom pre začiatočníkov. Z madieľ sa dajú taktiež robiť dlhé a veľké lezecké pohyby alebo sa dajú umiestniť zaujímavým spôsobom, napríklad ako spoďák.


Lišty (Crimps):

Lišty sú malé, plytké chyty, ktoré testujú silu prstov a precíznosť. Vyžadujú presné umiestnenie prstov na udržanie úchopu. Najlepšie sú pre tréning do skál. Na lišty si treba dávať vo svojich lezeckých začiatkoch pozor, pretože zaťažujú šľachy a pútka prstov.  


Obliny (Slopers):

Obliny majú zaoblené a hladké povrchy, čo ich robí náročnými na uchopenie. Na týchto chytoch sa však nezraníte, pretože na ich úchop treba zapojiť celý svalový reťazec, nielen ruky. Dajú sa z nich vytvoriť napríklad kompresné pozície.


Stisky (Pinches):

Stisky sú chyty, ktoré si vyžadujú stláčanie medzi palcom a prstami. Môžu mať rôzne šírky a tvary, pridávajú rozmanitosť vášmu lezeniu.


Dierky (Pockets):

Dierky nájdete pre štyri, tri, dva či dokonca jeden prst. Môžu byť plytké alebo hlboké, vyžadujú silu prstov a odporúčame ich používať len po tom, čo sú vaše prsty na záťaž zvyknuté. Z dierok sa dajú robiť parádne kroky, kríže či foot-off 360° (lezenie bez nôh a otočka o 360°) no pristupujte k nim opatrne.


Stupy (Footholds):

Stupy na nohy sa niekedy dajú použiť aj ako zlý chyt, prípadne sa dá stup namontovať na štruktúru a vytvorí sa tým zaujímavá kombinácia, ktorá vie dostať telo do nepoznanej polohy. 

Drevené chyty Oštiepky, Dierky a rôzne štruktúry môžete nájsť na našom eshope.

2. Veľkosť:

Na začiatok sa vyhnite výberu príliš veľa veľkých chytov. Áno, všetci milujeme lezenie po veľkých chytoch, ale ak máte obmedzený priestor a rozpočet, lepšie si je vybrať väčšiu rozmanitosť menších chytov hlavne na začiatok.  

lezecke_chyty_lezecka_struktura_brutale_valkyra_colorgrip_set

Štruktúra Valkýra v rôznych veľkostiach.

4. Farby chytov:

Predtým, než urobíte rozhodnutie o tom, akej farby chyty či štruktúry budete mať, mali by ste urobiť niekoľko prvoradejších rozhodnutí, ako napríklad o tom, ako budete na vašej stene vymýšľať a stavať trasy.
O tom sa ale dočítate viac v článku „Ako na routesetting na lezeckej stene?„. 

lezecke_chyty_lezecka_struktura_brutale_pytagoras_zelena_cierna_zlta_cervena__colorgrip_piesok_kombinacia_1

Trojuholníkové štruktúry Pytagoras rôznych farieb.

5. Materiál chytov

Pravdepodobne ste zaregistrovali veľký rozdiel v cenovom rozpätí rôznych značiek chytov. Jedným z hlavných dôvodov tohto rozdielu je materiál chytov. Tu sú niektoré z najbežnejších materiálov a ich výhody a nevýhody:

Polyuretán (PU):

  • Polyuretán alebo PU je pravdepodobne najbežnejším materiálom používaným na výrobu chytov na lezenie po celom svete.
  • Tento materiál je ľahký a silný, čo umožňuje výrobu veľmi veľkých, univerzálnych chytov. PU je však ťažko recyklovateľný materiál a len málo výrobcov zatiaľ prišlo na to, ako chyty vyrábať udržatelne a cenovo dostupne. 
  • Je však dôležité zdôrazniť, že na trhu je veľa rôznych výrobcov. Niektorí ponúkajú lacnejší plast, ktorý sa rýchlo opotrebuje, iní vyrábajú kvalitné chyty, ktoré dlho vydržia a sú príjemnejšie na dotyk, no za kvalitu si priplatíte. 

Polyester (PE):

  • Polyester alebo PE je veľmi bežný v európskych lezeckých stenách.
  • PE chyty majú mimoriadne príjemné pieskové trenie, ktoré vydrží roky.
  • Navyše PE je oveľa lacnejší a vhodný pre vonkajšie použitie, pretože farba chytov sa nezmení tak rýchlo ako pri PU.
  • Ale sú aj nevýhody – PE je veľmi ťažký, ľahko sa láme a odlupuje, čo je pre výrobu veľkých madiel prekážkou.

Drevené chyty:

  • Chyty vyrobené z dreva sa delia na čisté a opieskované.
  • Čisto drevené chyty sú skvelé na tréning, pretože šetria kožu a pri lezení musíte do nich naozaj tlačiť, aby držali.  
  • Drevené chyty s povrchovou úpravou ponúkajú dobré trenie. Vyrábajú sa taktiež v rôznych farbách a tažko ich rozoznáte od klasických chytov, ak nemajú priznanú známku kresby dreva.
  • Drevené chyty však nie sú vhodné pre vonkajšie použitie a pri častom nedbalom čistení vodou môžu na okrajoch popraskať. 

Takéto drevené chyty a štruktúry nájdete tiež v našej ponuke.

Vyber si z našej ponuky