Základné faktory pri výrobe drevených lezeckých chytov:
Pri výrobe lezeckých chytov určite môžme siahnuť po väčšine dostupných druhov drevín. Pozor si už treba dávať hlavne na tieto veci :
- Druh dreviny
- Smer ročných kruhov dreva pri výrobe chytu
Aký druh dreviny je teda najlepší?
Napriek tomu, že sa drevo radí medzi ľahko obrábajúce sa suroviny, je lepšie ak siahneme po mäkkších či stredne tvrdých drevinách.
Výhodami týchto drevín je:
- Jednoduchšie opracovanie dreva.
- Väčšia alebo rovnomerná pórovitosť dreva – pri výrobe lezeckých chytov to znamená, že sa nedá vybrúsiť tak do hladka ako tvrdá drevina, ale zato poskytuje väčšie trenie.
- Menší rozdiel v hustote medzi jarným a letným drevom.
Výrazný rozdiel medzi jarným a letným drevom vidíme u ihličnatých stromov ako je smrek, jedľa, borovica či smrekovec, ktoré nie sú veľmi vhodné na výrobu chytov. Tieto rozdiely nám vedia robiť malé problémy pri obrábaní, brúsení a hlavne po istom čase sa stávajú výrobky z takéhoto dreva nedokonalé, pretože jarné (mäkšie/ redšie) drevo sa utlačí a to letné (tvrdšie/hustejšie) ostáva pretŕčať.
V prípade tvrdých drevín je nevýhodou len doba opracovania. Tvrdé dreviny mávajú často pekné kresby, vďaka ktorým sa oplatí pretrpieť dlhší čas strávený v dielni. Malé mínus je tiež, že bývajú všeobecne najdrahšie.
Mäkké dreviny | Lipa, Topoľ |
Stredne tvrdé dreviny | Breza, Javor, Jeľša, Buk |
Tvrdé dreviny | Dub, Orech, Hrab, Jaseň |
Rôzne drevené štruktúry aj s povrchovou úpravou môžete nájsť na našom eshope.
V akom smere by mali byť ročné kruhy dreva pri výrobe chytu?
Po výbere tej správnej dreviny je dôležité si premyslieť, ako budú smerovať letokruhy dreva. Hlavne pri dokončovaní chytu si treba dať pozor, aby dierka na uchytenie chytu nebola navŕtaná v tangenciálnom alebo pozdĺžnom smere vlákien (viditeľné na obrázku). Pri úzkom chyte by sa mohlo stať, že sa chyt rozštiepi ešte pri montáži na stenu alebo neskôr pri samotnom lezení.
Pre chyty z mäkšieho dreva je potrebné namontovať kovovú podložku do dierky na uchytenie chytu. Ak by tam nebola, chyt sa opakovanou montážou na lezeckú stenu deformuje a časom sa môže zničiť.
Dá sa o drevené chyty starať a udržiavať ich?
Dá! Zašpinené chyty nemá zmyseľ kefovať. Utlačené a zapotené vlákna dreva to nevspruží, preto je dobré chyty raz za čas poumývať vlhkou handrou. Odstránime tak nečistotu a drevené vlákna sa vpružia. Potom sa môže zdať, že chyt drží lepšie ako nový, čo môže byť aj pravda!
V našej ponuke tiež nájdete široký výber drevených chytov Oštiepkov.