Základné tipy pre montáž:
Bolt-on (Na skrutku) chyty:
Väčšina chytov na lezenie sa upevňuje pomocou jednej, centrálne umiestnenej imbusovej skrutky M10. Treba použiť vhodnú dĺžku skrutky a je dobré mať po ruke rôzne dĺžky skrutiek, pretože skrutka by nemala byť príliš krátka ani príliš dlhá, nakoľko skrutky nemajú závit po celej dĺžke.
Na montáž bolt-on chytov použite imbusový kľúč alebo rázový uťahovák s imbusovým bitom. Chyty treba poriadne dotiahnuť, ale treba sledovať a presne odhadnúť ako sa správajú pri doťahovaní.
- Polyesterové chyty môžu pri príliš silnom dotiahnutí prasknúť.
- Polyuretánové chyty môžu splasnúť alebo ich podložka sa môže vytrhnúť.
- Pri drevených chytoch si treba dávať pozor, aby ste nezapustili skrutku do dreva.
Skrutku treba dávať vždy kolmo oproti závitu matice, ak ste chyty ešte predtým nemontovali, vyhnite sa rázovému uťahováku a skúste pomocou imbusáku ucítiť ako ľahko či tažko sa skrutka uťahuje. Ak Vám to ide ťažko už od začiatku, je možné, že ste skrutku dali nakrivo a tak si ľahko pokazíte závit matice na zadnej strane steny, čo vedie k jej ztrhnutiu.
Screw-on (Na vrut) chyty:
Niektoré chyty sú určené pre inštaláciu, len pomocou samorezných vrutov. Montujú sa len aku-skrutkovačom (je dobré nastaviť si na skrutkovačke silu dotiahnutia, aby ste predišli zlomeniu vrutov).
Niekedy sa stane, že si napríklad nevšimnete, že skrutkujete blízko otvoru na maticu a vrut trafí maticu, keď nemáte nastavený doraz a tak sa može stať, že sa vrut buď zlomí, alebo maticu vytlačí. Vruty sa tiež používajú na poistovanie proti otočeniu chytov, ktoré sú na centrálnej skrutke (bolte).
Na vačšinu chytov Vám stačia tieto veľkosti vrutov: 4,5×40, 4,5×60 a zopár 5×100. Odporúčame siahnuť po lepších vrutoch s hviezdicovou hlavičkou Torx, pretože preglejka je tvrdý materiál, do ktorého treba pri krížových vrutoch dosť tlačiť.
V našej ponuke nájdete široký výber drevených lezeckých chytov.
Routesetting
Pri umiestňovaní chytov na stenu zvážte cieľovú skupinu pre koho trasu či trasy staviate, zamýšľanú obtiažnosť a plynulosť vašej lezeckej trasy. Bouldre by mali byť postavené tak, aby bola obtiažnosť krokov vyrovnaná alebo sa postupne sťažovala, nikto sa predsa nechce trápiť hneď na nástupe.
Druhy stavania:
Spraywall:
Je lezecká stena, kde sú chyty roztrúsené ako lentilky vedľa seba, pre čo najväčšiu rozmanitosť pohybov a trás. Lezec si cesty vymýšla sám, alebo s kamarátmi a vymyslené kreácie si môže označiť páskou alebo si ich uložiť v aplikácii v smartfóne.
Stavanie bouldrov, či ciest po farbe:
Ak chcete stavať dedikované trasy po farbách, či už pre vás alebo vaše deti, tak je vhodné, aby tomu zodpovedal správny výber chytov. Keď chyty nakupujete skúste si predstaviť vašu stenu a trasu, ktorú tam postavíte. Príklad: Na svojej stienke pre jednu trasu pre deti potrebujem cca 10 ks dobrých chytov a nejaké stupy. Tak keď vyberiem sady chytov, kde bude 20ks dobrých aj zlých chytov a sadu 10ks stupov, tak budem mať chyty pre jednu ľahkú a jednu ťažšiu cestu.
Téme „Ako si vybrať lezecké chyty a štruktúry?“ sme sa už venovali, preto si neváhajte prečítať aj tento článok na našom blogu.
Ak je Vám routesetting cudzí, neváhajte nás osloviť a my Vám cesty radi u Vás pripravíme a taktiež Vám prezradíme naše know-how, aby ste to nabudúce zvládli sami.
Pravidelne staviame nové bouldre a cesty s lanom, ktoré môžete sami okúsiť na Brutalke vo Zvolene, na Brutal Povale v Banskej Bystrici alebo aj na La Skale v Žiline.